A háromnapos rendezvényre az idén is nagyjából 25.000 embert várnak. A fő irányvonalat a kulturális, hagyományőrző, társadalmi kérdéseket megvitató, sport és táncos, valamint családi programok és az ezek köré szerveződő élménydús események adják.
A Magyarok Országos Gyűlése (MOGY) előkészületei minden évben már akkor kezdődnek, amikor az az évi rendezvény véget ér. Több száz ember, szervezők és önkéntesek, közösségek és szervezetek, vásárosok és előadók összehangolt munkájának eredménye a MOGY. 2025-ben június 27-29. között várnak mindenkit az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkba. Az esemény szervezői a Vukics Ferenc által alapított Nemzetvédelmi Szabadegyetem Alapítványának kuratóriumi tagjai. Hozzájuk csatlakoznak az önkéntesek és közösségek az „Ahogy egymással bánunk, az a hazánk!” hívószóra. Az első területbejáráson egyeztettek a szervezőkkel, önkéntesekkel, megnézték a helyszínt.

Összefogás a háttérben – az önkéntesek ereje
Andrási István főszervező, kuratóriumi elnök hangsúlyozta, mennyire fontos a személyes találkozás: „Itt derül ki, hogy amit otthon fejben elképzeltünk, az tényleg működik-e a valóságban. Így biztosak lehetünk benne, hogy a programok, sátrak, táborok jó helyre kerülnek.”
A szervezés egyik motorja az önkéntesek munkája. „Március végéig 50-en töltötték ki az online regisztrációs űrlapot, de tudjuk, hogy sokan hagyományosan az utolsó hetekben csatlakoznak. A végére rendszerint 100 fős az építőtábor, a rendezvény során pedig körülbelül 300 önkéntesre számítunk.” A teljes rendezvény lebonyolítását összesen több mint 1600 önkéntes segíti majd. Kiderült, a bevált dolgokon nem szeretnének változtatni az elrendezést illetően, de lesznek újdonságok is, például hogy a vásárteret megnyitják a skanzen felé.

Aki önkéntesként segít, arról gondoskodnak
Aki önkéntes munkát ajánl fel, azoknak a személyeknek és közösségeknek étkezést, ajándékot és zárt programokon való részvételt is biztosítanak. Egyébként a rendezvény látogatása 18 éven felülieknek adomány juttatásával lehetséges, amelyre irányadó összeg a 3 napra 5 000 forint. A magasabb árú támogatói jegyek mellé ajándék jár. A jegyért sátorhelyet kaphatunk, sőt ingyenesen lehet megnézni a Feszty-körképet is és természetesen bejárni a csodálatos emlékparkot.

Hagyományok és íjászat
A rendezvény hagyományőrző programjait Pintér Attila hagyományőrző szervezi. Ahogy ő fogalmazott: „Alapvető dolog egy magyar ember számára, hogy foglalkozzon a történelmével, és megbecsülje azokat az embereket, akik előttünk megteremtették a lehetőséget, hogy itt éljünk. Ez egy olyan közösség, amelyik összetart és azért dolgozik, hogy a magyarság épen együtt maradjon. Azért nagyon fontos, mert itt politikai oldaltól függetlenül elhangzanak azok a dolgok, amikre érdemes lenne odafigyelnünk.”
Az idei év újdonságai között kiemelte a pozsonyi csata emlékéhez igazított nyílzáport, ahol szeretnék megduplázni a tavalyi 120 fős létszámot: „Remélem, idén már lövünk 240-en, de azt sem bánom, ha ez a szám a duplája lesz” – mondta. Elhangzott, hogy az idén is lesz „Korok utcája”, ami a magyar történelem egyes korait eleveníti föl például az avarokat, honfoglalókat, huszárokat mutatja be.

Ópusztaszer nemcsak helyszín, hanem szimbólum
Kertész Péter, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark igazgatója örömét fejezte ki, hogy a rendezvény újra és újra visszatér a történelmi emlékhelyre: „Itt volt a magyarok első országos gyűlése a Kárpát-medencében. Méltó, hogy a mai Magyarok Országos Gyűlése itt kapjon helyet. Hatalmas erőt ad látni, hogy a magyar társadalom ennyire megmozdul egy közös célért. Sok szeretettel várunk mindenkit, a legkisebbektől a legnagyobbig mindenki talál magának programot, amely nemcsak szórakoztató jellegű, hanem valóban elgondolkodtató, az előadások is nagyon jók. Egy évre talán fel lehet töltekezni itt a magyarok egyik szent helyén, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban, a magyarság bölcsőjében.”
A nemzet jövője
Németh Henrik, főszervező, kuratóriumi tag a bejáráson elmondta: „Szerencsére nagyon sokan eljöttek, akik szervezőként, önkéntesként segítenek nekünk a kivitelezésben. Mindenki elmondhatta azt, hogy milyen újításokkal, fejlesztésekkel készül, és nagyon jó felajánlások érkeztek, például ingyenes gyereklovagoltatás lesz egész nap a rendezvény során.”

A rendezvény programjairól korábban kifejtette: „A múlt eseményeiből levonjuk a következtetéseket, és igyekszünk rájuk jelenbeli választ adni, miközben a jövőre is próbálunk prognózist állítani. A cél, hogy irányt mutassunk: mit tehetünk mi, emberek azért, hogy a nemzet jövője biztosított legyen”
Lesznek előadások a nemzeti szuverenitásról, biztonságpolitikáról, oktatásról, nevelésről, demográfiai és ökológiai kihívásokról, valamint a víz- és tájgazdálkodásról is: „Ezek a témák nem halogathatók. A válságok korában elengedhetetlen, hogy egy nemzetként gondolkodjunk és cselekedjünk. A közösség ereje abban rejlik, hogy együtt vitatjuk meg a kihívásokat és együtt találjuk meg a megoldásokat” – hangsúlyozta Németh Henrik.
A közösségek a középpontban
Az idei év egyik legjelentősebb változása a vásártér újragondolása lesz. Farkas Richárd, a vásár szervezője úgy fogalmazott: „Szeretnénk az aktív közösségeket bevonzani a középpontba, hiszen ők számítanak azokra az emberekre, akik idelátogatnak. Őket kell megnyerni közösségépítésre, szervezésre lelkesíteni, hiszen a MOGY-nak ez a legfőbb küldetése szerintem.

Elárulta: „Én minden évben itt vagyok a családommal. Szervezőként, önkéntesként, egy héttel a rendezvény előtt ide szoktam költözni. A feleségemmel, három gyermekemmel felállítjuk a mi kis sátortáborunkat, és 10 napig itt vagyunk az emlékparkban. Úgyhogy nekünk ez a nyaralás, ez 10 nap önkéntes munkából áll.”
A gyógyító falu: lelki és testi felüdülés
A gyógyító falu idén is szerves része lesz a MOGY-nak. Kálmán Lőrinc spirituálhumán jógaoktató, a falu szervezője elmondta: „A népi gyógyászattól kezdve, a csontkovácsokon, masszőrökön, gyógynövényeseken és energetikai kezeléseken át, minden jelen lesz, amit az emberek keresnek.”

Miért érdemes ellátogatnunk akkor a gyógyító faluba? Elmondta, hogy kis felüdülés lehet testileg, lelkileg, szellemileg és jobbnál jobb információt és megérzést kaphatunk arról, hogy merre és hogyan érdemes esetleg fejlődnünk, tovább lépnünk.
Konyha, ahol semmi sem megy kárba
Az étkezés szervezése is új irányt vesz. Id. András István, szervező elmondta: „A célunk az, hogy figyeljünk a vegetáriánusok, vegánok igényeire is. A maradékokat sem pazaroljuk: ha marad étel, lefagyasztjuk, másnap pedig melegítve felszolgáljuk. Így bővül a választék, és kulturáltan, környezettudatosan működünk.Nagy szeretettel várunk élelmiszert, bármilyen segédeszközt, tárolóeszközt, mindenféle felajánlást. A MOGY alapelve az, hogy adományokból valósul meg. Ennek megfelelően várjuk az adományokat és a segítő felajánlásokat.”

Kiderült, már csak azért is érdemes önkéntesnek jelentkezni, mert a konyhán mindig szorgos kezek ténykednek, nagyon jó hangulatban. Az ételeket a felajánlott alapanyagokból főzik, lesz lecsó, paprikás krumpli és pusztapörkölt is. Hogy mi kerül még az asztalra, az attól függ, mivel járulnak még hozzá. Várják a zöldség- és gyümölcstermelők, húsárú és élelmiszer bolt tulajdonosok, cégek jelentkezését, bárkit, aki szívesen etetné meg finom falatokkal a MOGY önkénteseit.
Az idei év nagy újdonsága: Országos Népművészeti Élménytábor!
A Nemzetvédelmi Szabadegyetem Országos Népművészeti Élménytábort szervez a rendezvény előtti héten. Így lehetőség adódik arra, hogy a tábor záróeseménye és a MOGY nyitója összefonódjon. De akár arra is van lehetőség, hogy aki egy héttel korábban érkezik az építőtáborba, annak a gyermekei élménytáborozzanak és így együtt lehet a MOGY előtt is a család.

Falatovics Ádám főszervező, kuratóriumi tag elmondta: „Öt szekcióba lehet a gyerekeknek jelentkezni, ami egy részben a gazdálkodással fog foglalkozni, részben a szakrális tábor jelleget fog ölteni, van egy harcművészeti rész, ahol főleg csatárjátékkal tudnak találkozni, illetve van kézműves része. Ezek a szekciók úgy vannak megszervezve, hogy nem csak a saját maguk területével foglalkoznak, hanem egy kicsit a másikba is áttekintenek. A gyerektábor résztvevőinek zárógálája lesz a MOGY nyitógálája, a gyerekek fogják a nyitógálán a programot adni, úgyhogy bízunk benne, hogy fogunk látni ügyes táncosokat, ügyes ostorosokat, illetve ügyes kézműves kiállítást, amit a héten készítettek el a gyerekek.”

Lovasprogramok – élmény minden korosztálynak
A lovasprogramokat Szakál Zsófia szervező koordinálja: „Nekem a MOGY az összetartozást, magyarság erősítését, közösségek erősítését, kialakítását, barátságot jelenti. Három éve jöttem először, és azt tapasztaltam, hogy ismeretlenül is mindenki barátként fogadott. Együtt hoztunk létre egy komplett lovaspályát. Ez a közösség ereje. Most is 20-30 lovasra számítunk, lesz lovagoltatás, bemutatók, ügyességi verseny, és természetesen részt veszünk a záróképben is. Az a legnagyobb élmény az egészben, hogy valamit együtt közösen létrehozunk azért, hogy adhassunk az embereknek.”
Szeretettel várnak mindenkit az eseményre!
Facebook- esemény: ITT.
Facebook-oldal: ITT.
Önkéntes regisztráció: ITT.
Támogatói jegyvásárlás: ITT.