Barion Pixel

Bácskai folk körkép – Majorcsics Viktor kiállítása

FOTÓKIÁLLÍTÁSSAL NYÍLIK ÓPUSZTASZEREN
A MAGYAROK ORSZÁGOS GYŰLÉSE

Első alkalommal része a programnak fotókiállítás, mely egy ifjú fotográfus, Majorcsics Viktor (photomanus.com) népviseleteket bemutató fotóiból nyílik „Bácskai folk körkép” címmel.
A fotós első önálló kiállítása ez, melyre a bajai és Baja környéki hagyományőrzők, néptáncosok közreműködésével készítette el képeit. A fotók a bácskai népviseletek szépségén, sokszínűségén keresztül mesélnek az élő néphagyományról. A válogatás bemutatja a vajdasági és a nemzetiségi népviseleteket is. A képeken megjelennek más távolabbi tájegységek csodálatos, eredeti népviseletei is, melyeket a helyi néptáncosok viselnek a fellépéseken. A kiállítást Fábri-Ivánovics Tünde népdalénekes nyitja meg 2024. augusztus 17-én szombaton 9:30-kor a Látogatóközpontban található Nemzetvédelmi Szabadegyetem Termében.

A „Bácskai folk körkép” előzményeit és történetét egy vetítéssel egybekötött előadáson keresztül mutatja be Majorcsics Viktor augusztus 18-án vasárnap 16:00-kor kezdődően a kiállítás helyszínén, melyet egy fotóműhely követ, ahol az érdeklődők a fotográfus vezetésével a gyakorlatban is kipróbálhatják a népviseletbe öltözött modellek fotózását az Emlékpark területén.
Kérjük, hogy a szabadtéri fotózáshoz hozzanak fényképezőgépet vagy kamerás mobiltelefont!

A „bácskai folk körkép” című fotókiállításról

Majorcsics Viktor vagyok, fotográfus, 1994 -ben születtem Baján. Tíz évvel ezelőtt a bajai Vizuális Iskola külföldi művészeti tanulmányútjain próbáltam ki először a fotózást, ekkor utcai pillanatokat kaptam lencsevégre. 2019-ben lett először saját tükörreflexes gépem, ekkor készültek az első portréim, köztük már voltak népviseletes fotók is. 2022-ben megszereztem a művészeti és médiafotográfusi végzettséget Budapesten a Soter-line iskolában.

Azóta is rendszeresen járok workshopokra és folyamatosan szervezem a fotózásaimat. Divatfotókat, portrékat, népviseletes fotókat készítek. Rendezvényfotók, családi fotók felkérés alapján készülnek. Sikereim között szerepelnek a magazinmegjelenések, melyeket divatfotóimmal értem el. Kilenc éve néptáncolok, több tánccsoportnak is a tagja vagyok, emiatt nagyon sok néptáncos barátom lett, akik örömmel vállalták a modellkedést a „Bácskai folk körkép” című fotósorozatom elkészítéséhez.

Néptáncosként lenyűgöznek a csodálatos népviseletek és az élő néphagyomány. Mivel szülővárosom, Baja a Bácskában van, a bácskai néphagyományokkal találkozom legtöbbször a néptáncos rendezvényeken. Látom a táncostársak arcán az örömet és a büszkeséget, amikor viseletben vannak, fotósként ezt nagyon inspirálónak érzem. Megértettem, hogy milyen hatalmas erő rejlik az élő néphagyományban, ezt az erőt és kisugárzást akartam fotókon keresztül megfogalmazni, így született meg a fotósorozat ötlete és ekkor érkezett a MOGY által kínált kiállítási lehetőség. A Bácskai folk körkép fotózásai során bejártam a Baja környéki falvakat, és még több barátot, ismerőst szereztem. Minden fotózás nagyon jó hangulatban telt

A kiállítás témája a bácskai népviseletek és a Bácskában működő tánccsoportok által használt népviseletek. Fontos a táncosok, hagyományőrzők kötődése a ruhákhoz, és az, hogy a képeken látható meseszép népviseletek rendszeresen használatban vannak. Elmondható, hogy a hagyományőrzés a fénykorát éli, mivel a mozgalom jelenleg elég aktív, sok helyen és viszonylag gyakran láthatunk népviseletbe öltözött hagyományőrzőket, néptáncosokat. A fellépések és felvonulások által lelkes táncosokat ismerhetünk meg, akik büszkén viselik a saját falujuk, vagy a tánccsoportok által választott más magyar tájegységek népviseletét. Ez az öröm és lelkesedés látszódik a hagyományőrzőkön, és a néptáncosokon, amikor egy-egy rendezvényre készülődve felhúzzák a népviseletet.

A kiállítás előkészítése során tizenöt fotózás volt Baján és környékén, beleértve a Vajdaságot is. 2024. februárjától július végéig tartottak a fotózások, barátok, ismerősök közül és az ő ismerősi körükből választottam ki a modelljeimet. A válogatás a teljesség igénye nélkül készült. A fotózások helyszíneit a modellekkel közösen választottuk ki, a cél a fotókhoz kedvező és jellegzetes, karakteres hátterek megtalálása volt. A Bácskát bemutató népviseletes kiállítást elsősorban Ópusztaszerre terveztem, de a terv az, hogy vándorkiállításként is bemutatásra kerüljön. Olyan helyszíneket keresek az önálló kiállításom részére, ahol a témája érdeklődést válthat ki az odalátogatók számára. Természetesen Baján is szeretném bemutatni a kiállítást, illetve azokon a településeken is, ahol a fotózások történtek. További népviselet-néphagyomány témájú fotózásokat is tervezek.